Jak oświetlić kuchnię?

Podczas projektowania kuchni w głównej mierze koncentrujemy się na mającej znaleźć się tam zabudowie – układzie szafek oraz rozmieszczeniu sprzętów AGD. Nie jest to jednak jedyne wyzwanie, jakie czeka nas przy urządzaniu tego wnętrza. Kuchnia jest miejscem przeznaczonym do pracy, dlatego wymaga również odpowiedniego oświetlenia. Jak w takim razie oświetlić swoją kuchnię?

Oświetlenie w kuchni – jakie rozwiązania zastosować?

Kuchnia należy do tych pomieszczeń, w których konieczne jest zastosowanie zróżnicowanego oświetlenia, najlepiej punktowego. Jedna lampa sufitowa zdecydowanie nie spełnia potrzeb tego wnętrza. Oprócz niej, w projekcie kuchni musimy zaplanować również oświetlenie strefy roboczej (blatu), kuchenki oraz ewentualnie stołu, w zależności od tego, jak duże jest to pomieszczenie. Odpowiednie oświetlenie kuchni nie tylko pozwoli nam na przyjemną, bezpieczną i komfortową pracę o każdej porze, ale także zadba wieczorami o klimatyczny wystrój tego pokoju, sprzyjający rozmowom i spożywaniu posiłków.

Oświetlenie główne

Oświetlenie centralne, sufitowe to podstawa, ponieważ to właśnie dzięki niemu równomiernie oświetlimy całe wnętrze. W roli oświetlenia głównego jeszcze jakiś czas temu wykorzystywano przeważnie pojedyncze lampy sufitowe wiszące lub plafony. Od pewnego czasu jako oświetlenie centralne coraz to częściej wybiera się jednak punkty świetlne, rozmieszczone równomiernie na całym lub wybranych obszarach na suficie. Świetnie sprawdzą się do tego standardowe oprawy nadtynkowe lub podtynkowe, a także reflektorki z możliwością regulowania kąta padania światła.

Oświetlenie blatu

Blat roboczy to najważniejsza przestrzeń w całej kuchni, ponieważ to właśnie na nim przyrządzamy wszystkie posiłki. Każdy z nas robi to o różnych porach, również nocą, dlatego, jeśli chcemy uniknąć nieprzyjemnych zdarzeń typu zranienie się nożem, tutaj również obowiązkowe będzie zastosowanie oświetlenia. Na jakie warianty możemy się zdecydować?

Do oświetlenia blatu wykorzystuje się głównie oświetlenie punktowe w postaci:

  • Lampek LED punktowych lub liniowych
  • Halogenów
  • Świetlówek

Pamiętajmy, aby rozmieścić je równomiernie na całej długości blatu, co 40-60 cm. Miejsca, w których warto szukać takiego oświetlenia to internetowy sklep meblowy.

Oświetlenie kuchenki

Wygodnym rozwiązaniem jest również zaplanowanie oświetlenia nad płytą grzewczą. Możemy zrobić to w bardzo łatwy sposób, wybierając okap ze wbudowanymi źródłami światła. Dzięki temu zyskamy pełny wgląd w to, co dzieje się w naszych garnkach i patelniach podczas gotowania, unikając tym samym ryzyka przypalenia, czy dodania zbyt dużej ilości przypraw.

Oświetlenie stołu, barku, wyspy

W dużych, otwartych kuchniach, w których podział na strefy jest szczególnie widoczny, oświetla się także stół jadalny lub w zależności od zastosowanych rozwiązań – barek bądź wyspę. Do oświetlania stołu doskonale sprawdzają się lampy wiszące, zawieszane centralnie nad blatem. Ich ilość będzie zależna od wielkości stołu, jak i tego, jaki model lampy wybraliśmy. Zwróćmy w tym miejscu szczególną uwagę na wysokość zamontowania kloszy. Nie mogą one utrudniać i przeszkadzać w korzystaniu ze stołu, a przy tym znajdować się tuż na linii wzroku. Powinno być to kilkanaście centymetrów nad głowami osób siedzących. Przy wyborze żarówek powinniśmy uwzględnić ponadto materiał, z jakiego wykonano blat stołu. Przykładowo, jeśli jest to szkło, nie stosujmy mocnych żarówek, ponieważ będą one męczyć nasze oczy.

Przy oświetlaniu wyspy musimy kierować się natomiast funkcją, jaką spełnia. Czy znajduje się na niej zlewozmywak, płyta grzewcza, a może jest to po prostu dodatkowy blat do przyrządzania dań i spożywania posiłków? W zależności od przeznaczenia, w tym miejscu będą pasować umieszczone w opuszczonym suficie lampy LED, oświetlenie punktowe, wiszące, jak i znajdujące się w okapie. Podobne rozwiązania możemy zastosować również do oświetlenia barku. Lampy nad wyspą i barkiem nie powinny jednak zostać zamontowane tak nisko, jak oświetlenie nad stołem.