Kuchnia dla studenta

Młodzi studenci mają najczęściej odmienne potrzeby niż przykładowo rodziny z dziećmi, czy pary. Prowadzą także nieco inny tryb życia. Ich przestrzeń powinna zostać przez to zaaranżowana w sposób, który pozwoli im spędzać czas dokładnie w takim stylu, w jakim lubią. Mimo że kuchnia to jedno z najważniejszych miejsc w każdym domu, w mieszkaniu studenta może przybrać ona jednak mniej klasyczną formę. Jakie rozwiązania polecamy?

Studenci, poza akademikami, zamieszkują z reguły w małych mieszkaniach – kawalerkach lub studiach. W takich wnętrzach kuchnia rzadko kiedy występuje jako osobne pomieszczenie. Przeważnie zostaje ona połączona bezpośrednio z częścią dzienną, będącą de facto również sypialnią i miejscem do nauki. Jak zaaranżować taki aneks kuchenny? Co powinno się w nim znaleźć?

Kuchnia dla studentów mieszkających w pojedynkę

Zanim rozpoczniemy urządzanie kuchni, określmy swoje potrzeby. Osoby mieszkające w pojedynkę, jak i ci, którzy nie mają w zwyczaju regularnie stołować się w domu, nie będą najpewniej potrzebować dużej, doskonale wyposażonej kuchni. Tacy studenci mogą zdecydować się na rozwiązania w postaci:

  • Mniejszej lodówki,
  • Płyty grzewczej z np. dwoma, a nie czterema palnikami,
  • Jednokomorowego zlewu,
  • Rezygnacji z górnej zabudowy, która w bardzo małych pomieszczeniach może powodować czasami przytłaczający efekt.

Niezależnie jednak od potrzeb i stylu życia, w kuchni dla studenta nie może zabraknąć odpowiedniej liczby szafek na podstawowe naczynia i przybory. W innym wypadku będą one zajmować i tak niewielką przestrzeń na blacie, potęgując wrażenie bałaganu.

Jeśli chcemy rozdzielić aneks kuchenny od strefy dziennej, możemy zrobić to standardową zabudową, ustawiając szafki w kształcie litery „L” lub „U” – w zależności od miejsca. Drugą możliwością jest wykorzystanie wyższego barku. Częściowo zasłoni on także mogący pojawić się w kuchni nieporządek. Barek to bardzo wygodne i praktyczne rozwiązanie, ponieważ świetnie sprawdzi się również jako stół. Wystarczy dostawić do niego taborety lub hokery.

Większa kuchnia dla studentów

U studentów, którzy lubią gotować bądź też nie mieszkają w pojedynkę, wskazane powyżej rozwiązania mogą okazać się niewystarczające. Kuchnia dla takich osób powinna zostać zaaranżowana w standardowy sposób, z wykorzystaniem dużej lodówki, klasycznej płyty grzewczej, jak i większego zlewu lub zmywarki. W miarę możliwości warto zadbać także o wygodną przestrzeń roboczą, która pozwoli na przyrządzanie posiłków wspólnie, jak i dla większej liczby osób.

Kuchnia modułowa czy na wymiar?

Kuchnia projektowana na wymiar pod indywidualne zamówienie jest rozwiązaniem droższym oraz wymagającym dłuższego czasu oczekiwania. Młode osoby, które dopiero co opuściły dom rodzinny, przeważnie nie mogą pozwolić sobie na taką zabudowę. Dla studentów idealny sposób na urządzenie kuchni stanowią meble systemowe lub gotowe zestawy meblowe, oferowane przez internetowy sklep meblowy. Zabudowy modułowe są stosunkowo łatwe w projektowaniu oraz dostępne w atrakcyjnych cenach. Dają również ogromne możliwości w zakresie m.in. wyboru koloru frontów i korpusów oraz ich rodzaju (np. zdobień, występowania w macie lub połysku), rodzaju uchwytów, czy obecności przeszkleń.

Designerska kuchnia dla studenta

Urządzając kuchnię dla studenta, nie możemy zapomnieć także o jej wyglądzie! Największą popularnością cieszą się dzisiaj meble nowoczesne. Gładkie, o prostych liniach, z reguły pozbawione dodatkowych frezów, czy innego rodzaju zdobień. W bieli lub szarości, z dodatkami drewna i czerni. Oczywiście nie zawsze musi być to kuchnia nowoczesna. Studentki mogą skłonić się np. w kierunku ciepłego, przytulnego wystroju skandynawskiego lub rustykalnego.

A dla tych, którzy lubią nietuzinkowe aranżacje wnętrz, polecamy kuchnie w kolorach – czerwieni, butelkowej zieleni, granacie, a nawet błękicie lub różu!