Lodówka do zabudowy – na co zwrócić uwagę?

Lodówka do zabudowy zainteresuje wszystkich, którzy zwracają uwagę na estetykę oraz spójność aranżacyjną. Urządzenie AGD ukryte w meblach sprawi, że każda kuchnia będzie prezentować się schludnie i harmonijnie. Jest to także rozwiązanie praktyczne, pozwalające na lepsze zagospodarowanie dostępnej przestrzeni. Czym powinniśmy się kierować podczas poszukiwań lodówki do zabudowy?

Lodówka do zabudowy – najczęstsze problemy przy wyborze

Jeśli zdecydowaliśmy się na zabudowanie naszej lodówki i ukrycie jej w meblach, powinniśmy pamiętać, że potrzebujemy do tego odpowiedniego modelu, tj. lodówki do zabudowy. Teoretycznie możliwe jest zabudowanie klasycznego urządzenia wolnostojącego, jednak nie zrobimy tego od ręki. W przypadku braku odpowiedniego systemu chłodzącego standardowej lodówce wolnostojącej grozi szybkie przegrzanie i uszkodzenie.

Wielkość lodówki do zabudowy

Wielkość i pojemność lodówki do zabudowy to kwestie, od których większość z nas rozpoczyna poszukiwania. O konkretnych parametrach zadecyduje przede wszystkim ilość miejsca, jakim dysponujemy oraz nasze indywidualne potrzeby. Standardowe modele w zabudowie mają ok. 177 cm wysokości oraz ok. 54-55 cm szerokości i głębokości. Producenci wychodzą jednak naprzeciw oczekiwaniom klientów, oferując również modele typu np. side by side lub podblatowe. Najpopularniejszy wariant lodówek do zabudowy to urządzenia, w których chłodziarka i zamrażarka są ze sobą połączone, a zamrażarka znajduje się na dole.

Klasa energetyczna

Bardzo ważnym parametrem podczas wyboru każdego sprzętu AGD pozostaje także jego klasa energetyczna, określająca zużycie prądu. Produkty energooszczędne o najlepszych właściwościach są obecnie opatrzone klasą „A+++” oraz „A++”. Im więcej plusów, tym też nasza lodówka będzie zużywać mniej prądu.

Lodówka do zabudowy a poziom hałasu

Za hałas wydobywający się z chłodziarki odpowiada w głównej mierze wentylator. O ile jego praca nie jest z reguły uciążliwa w ciągu dnia, to jednak nocą może powodować u niektórych osób dyskomfort. Jeśli zależy nam na cichej lodówce, powinniśmy poszukiwać modeli, których poziom głośności mieści się w granicach 40 dB.

Dodatkowe funkcje

W zależności od indywidualnych preferencji oraz potrzeb, możemy wybrać urządzania wyposażone w:

  • Funkcję NoFrost
  • Komorę zero stopni
  • Systemy wentylacje i filtry
  • Kostkarkę
  • Komory z różną temperaturą
  • Tryb wakacyjny
  • Alarm
  • Technologię Multi Flow

Sposób montażu lodówki do zabudowy

Osoby wybierające lodówkę do zabudowy muszą pamiętać, że potrzebuje ona więcej miejsca niż urządzenia wolnostojące. Chłodziarka nie może bowiem przylegać bezpośrednio do przykrywającej ją zabudowy. Konieczne jest zatem utrzymanie odpowiedniej odległości od ścianek oraz zapewnienie dobrej wentylacji. Wynika to z faktu, że lodówka, aby móc spełniać swoją funkcję (chłodzenie), potrzebuje dostępu świeżego powietrza oraz warunków do odprowadzania ciepła. W ten sposób nie dochodzi do przegrzania się sprzętu, grożącego jego uszkodzeniem. Wolna przestrzeń za lodówką powinna wynosić ok. 5-10 cm, natomiast dolną część zabudowy wyposaża się w kratki wentylacyjne. W celu poszukiwania najlepszej zabudowy kuchennej, którą wykorzystamy również do ukrycia lodówki, warto odwiedzić internetowy sklep meblowy, oferujący wiele różnorodnych rozwiązań.