Pomysły na kuchnię dwurzędową

Istnieje wiele sposobów na wykończenie kuchni, a jednym z nich jest kuchnia dwurzędowa. Układ, który podobnie jak każdy inny, ma swoich zwolenników, jak i przeciwników. Czasami jednak okazuje się jedyną lub najlepszą z dostępnych możliwości. Jak może wyglądać projekt kuchni dwurzędowej? O czym trzeba pamiętać, decydując się na takie ustawienie szafek?

Kuchnia dwurzędowa to kuchnia, która, jak sama nazwa sugeruje, ma dwa rzędy, ustawione względem siebie równolegle, pomiędzy którymi znajduje się pas do poruszania się. Kuchnią dwurzędową będzie zarówno taki układ, w którym nie są one ze sobą połączone, jak i ten, w którym pomiędzy szafkami równoległymi pojawiają się także szafki w ułożeniu prostopadłym (tzw. kuchnia w kształt litery „U”). Dwurzędowym układem możemy nazwać ponadto kuchnię z wyspą.

Kiedy kuchnia dwurzędowa to dobry pomysł?

Kuchnia ustawiona w dwóch rzędach sprawdzi się przede wszystkim w pomieszczeniach wąskich i długich. Nie mogą być one jednak zbyt wąskie, ponieważ zgodnie z ogólnie praktykowaną zasadą przestrzeń pomiędzy dwoma rzędami szafek równoległych nie powinna być mniejsza niż 120 cm. Jeśli pozostały pomiędzy zabudową pas ruchu miałby być węższy, układ dwurzędowy nie będzie dobrym pomysłem. Może nie zapewnić wtedy wystarczającego komfortu i swobody podczas gotowania.

Nowoczesna, duża kuchnia dwurzędowa.

Na kuchnię dwurzędową warto zdecydować się także na otwartych przestrzeniach.  Wtedy, gdy jest ona połączona z salonem lub jadalnią. W takim przypadku świetnie sprawdzi się przede wszystkim kuchnia z ustawioną równolegle wyspą. W odróżnieniu od standardowej kuchni dwurzędowej pozwoli Ci gotować i przyrządzać posiłki przodem do gości lub domowników przebywających wtedy w części dziennej.

Jak może wyglądać kuchnia dwurzędowa?

Możemy wyróżnić kilka najczęściej spotykanych wariantów kuchni dwurzędowej:

  • Kuchnia dwurzędowa z dwoma jednakowymi rzędami szafek po obu stronach (szafki dolne + górne lub tylko dolne),
  • Kuchnia dwurzędowa z jednym rzędem szafek górnych i dolnych oraz drugim rzędem tylko szafek dolnych,
  • Kuchnia dwurzędowa z jednym rzędem standardowych szafek (dolnych i/lub górnych) oraz pełną zabudową na równoległej ścianie,
  • Kuchnia z wyspą.

Szczególnie dużą popularnością cieszy się obecnie trzecia z przedstawionych propozycji, czyli kuchnia dwurzędowa, w której jedna ze ścian zostaje wykorzystana na pełną, sięgającą sufitu zabudowę. W takiej zabudowie bardzo często umieszcza się od razu piekarnik i mikrofalówkę, a także chowa lodówkę. Świetnie sprawdzają się tu ponadto wysuwane kosze cargo i duże półki na sprzęt kuchenny. Taki układ ma mnóstwo zalet. Pozwala maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń i utrzymać spójność aranżacyjną. Zachowaj jednak ostrożność, jeśli Twoje wnętrze nie należy do największych. Wtedy też najlepszym rozwiązaniem będzie zrezygnowanie z górnych szafek w drugim, równoległym rzędzie, ograniczając się tylko do zabudowy dolnej. Dzięki temu nie przytłoczysz i dodatkowo wizualnie nie pomniejszysz swojej kuchni.

Jeśli szukasz inspiracji i nie wiesz, jakie rozmieszczenie i rodzaj szafek będzie dla Ciebie najlepszy, zobacz propozycje i gotowe aranżacje kuchni dwurzędowej dostępne w internetowym sklepie meblowym.

O czym warto pamiętać, urządzając kuchnię dwurzędową?

Kuchnia dwurzędowa ma wiele zalet, takich jak w szczególności zwiększona przestrzeń robocza i do przechowywania. Nie brak jej jednakże również kilku wad.

Nowoczesna kuchnia dwurzędowa z wyspą.

Decydując się na układ dwuliniowy, trzeba zwrócić szczególną uwagę przede wszystkim na szerokość kuchni. Jak już sygnalizowaliśmy, minimalna odległość pomiędzy szafkami powinna wynosić 120 cm. Problemy aranżacyjne mogą pojawić się także, jeśli kuchnia jest dodatkowo stosunkowo mała i niska. W takiej sytuacji rekomendujemy, aby ograniczyć się do dwóch rzędów szafek dolnych. Górna zabudowa szafek może w niektórych sytuacjach przytłoczyć wnętrze i odebrać mu lekkość. Gdy jednak potrzebujesz dodatkowego miejsca do przechowywania i nie możesz pozwolić sobie na rezygnację z górnej zabudowy, postaw na jasne kolory mebli. Takie wybarwienie jest polecane we wszystkich niedużych wnętrzach. Pamiętaj również o tym, aby to właśnie jasne szafki znalazły się na górze, przy białym suficie, co optycznie sprawi, że kuchnia będzie zdawać się wyższa.