Meble w kuchni z uchwytami czy bez? Co wybrać?

Aranżując kuchnię, zwracamy uwagę na wiele różnych kwestii. Rodzaj zabudowy i jej układ, kolorystykę, wykończenie ściany między szafkami, materiał na blat roboczy… To jednak wciąż nie koniec dylematów, przed jakimi możemy stanąć. Wątpliwości często dopadają nas przy z pozoru błahej sprawie, czyli… uchwytach! Meble w kuchni z uchwytami czy bez? Co będzie lepsze?

Meble kuchenne z uchwytami – klasyka gatunku

Meble kuchenne z uchwytami są rozwiązaniem bezpiecznym, uniwersalnym. To niewychodząca z mody klasyka, która sprawdzi się w każdej aranżacji. Uchwyty są obecne w szafkach kuchennych od lat i mimo rosnącej popularności systemu bezuchwytowego absolutnie nic nie zapowiada, aby miały stąd zniknąć. Z jakich względów warto zdecydować się na zabudowę z uchwytami?

Na jej korzyść przemawia przede wszystkim:

 • wygoda użytkowania
 • swobodny, szybki i sprawny dostęp do wszystkich szafek i szuflad
 • mniejsze ryzyko zabrudzenia frontów szafek m.in. odciskami palców
 • możliwość wzbogacenia, urozmaicenia wyglądu całej zabudowy

Tradycyjna, drewniana kuchnia, meble z uchwytami.

Najpopularniejsze rodzaje uchwytów

Uchwyty pełnią więc zatem nie tylko funkcję użytkową, ale i dekoracyjną. To właśnie one często stają się ozdobą całej aranżacji i elementem, dzięki któremu meble przechodzą z prostoty, minimalizmu do stylowej elegancji. Uchwyty zawsze powinny zostać dlatego starannie dopasowane do designu mebli i charakteru całego wnętrza.

Do najpopularniejszych uchwytów stosowanych w szafkach kuchennych zaliczamy:

 • klasyczne i uniwersalne uchwyty dwupunktowe o różnych wykończeniach, detalach, materiałach, które będą pasować zarówno do aranżacji nowoczesnych, jak i tradycyjnych
 • uchwyty wpuszczane, znane zarówno współczesnym, jak i klasycznym wystrojom
 • uchwyty krawędziowe – dyskretne, idealne do nowoczesnej zabudowy, gdy szukasz kompromisu pomiędzy szafkami z uchwytami a systemem bezuchwytowym
 • jednopunktowe, czyli tak zwane gałki, głównie wykorzystywane jednak w meblach salonowych i sypialnianych w wystroju klasycznym, retro i eleganckim, glamour

Ze wszystkimi dostępnymi rozwiązaniami możesz zapoznać się w miejscach takich jak internetowy sklep meblowy.

Kiedy lepszym wyborem będą szafki kuchenne bezuchwytowe?

Wraz z rozwojem stylistyki nowoczesnej, kładącej nacisk na minimalizm, zainteresowaniem zaczęły cieszyć się systemy bezuchwytowe. Są one obecnie popularne nie tylko w samych kuchniach, ale i pozostałych wnętrzach – salonach, sypialniach, przedpokojach, a nawet pokojach dziecięcych.

Do największych zalet szafek kuchennych z bezuchwytowym systemem otwierania należy:

 • minimalistyczny, spójny design kuchennej zabudowy
 • możliwość wyeksponowania ozdobnych frontów
 • brak ryzyka bolesnego uderzenia się o wystające elementy podczas pracy w kuchni

Nowoczesna, biała kuchnia w połysku z systemem bezuchwytowym.

Systemy bezuchwytowe są dlatego doskonałym wyborem w nowoczesnych, współczesnych aranżacjach kuchennych. Wyglądają świetnie zarówno w przypadku frontów w macie, jak i połysku. Warto zainteresować się nimi również w małych, wąskich lub nieustawnych wnętrzach, ponieważ rezygnując z uchwytów, eliminujemy możliwość bolesnego nadziania się na wystającą gałkę.

System bezuchwytowy – o czym trzeba pamiętać?

System bezuchwytowy ma jednak jedną, zasadniczą wadę – szafki pozbawione uchwytów są podatne na szybkie brudzenie się i pozostawianie odcisków palców, ponieważ wtedy nasze ręce dotykają bezpośrednio samych frontów. Jest to o tyle uciążliwe, że mebli kuchennych nie otwiera się z reguły sporadycznie, a robi to kilkanaście, czasami nawet kilkadziesiąt razy na dzień, przy większej liczbie domowników „obsługujących się” samodzielnie.

Szczególnie kłopotliwy jest w tym przypadku system push to open. Nieco wygodniejsze w utrzymaniu w czystości mogą okazać się natomiast szafki z odpowiednio frezowanymi górnymi krawędziami frontów lub specjalnymi listwami uchwytowymi.