Hokery w aranżacji kuchni i… salonu!

Hokery już dawno powinny przestać kojarzyć się nam z krzesłami typowo barowymi. Dzisiaj na szeroką skalę spotykamy je również w domach i mieszkaniach, gdzie stają się praktycznym i jednocześnie stylowym elementem wyposażenia kuchni, jak i salonu. Jak zaaranżować hokery w mniejszym i większym wnętrzu?

Jakie hokery do kuchni i salonu wybrać?

Wybór hokerów może przyprawić dzisiaj o zawrót głowy. Wysokie krzesła barowe cieszą się obecnie tak dużą popularnością, że spokojnie możesz wkomponować je zarówno w wystrój nowoczesny, jak i tradycyjny. Hokery, na które z pewnością warto zwrócić uwagę to:

  • Hokery drewniane
  • Hokery nowoczesne
  • Hokery z oparciem
  • Hokery bez oparcia
  • Hokery z podłokietnikami
  • Hokery na jednej nodze
  • Hokery na czterech nogach
  • Hokery na kółkach
  • Hokery z podpórką na nogi

Nowoczesna kuchnia w kamieniu i drewnie z hokerami. Wybierając hokery do swojego domu, zastanów się, gdzie dokładnie się znajdą, co zdeterminuje tym samym ich wygląd. Czy będzie to kuchnia, czy salon?

Dodatkowe oparcie, podłokietniki lub kółka to natomiast elementy wpływające na komfort korzystania z krzeseł. Przy ich wyborze musisz dlatego określić również, jak często i w jakim zakresie pragniesz wykorzystywać hokery. Jedynie okazjonalnie, a może każdego dnia? Jeśli na hokerach będziesz spożywać wszystkie posiłki, zadbaj o jak największą wygodę.

Praktyczną cechą hokerów jest ponadto regulacja wysokości. Dzięki temu z równie dużą swobodą usiądą na nich zarówno osoby wysokie, jak i niższe. Jeśli wzrost domowników jest zróżnicowany, będzie to pożądana cecha tych mebli.

Gdzie można kupić hokery do domu? Odwiedź internetowy sklep meblowy, gdzie czeka na Ciebie bogaty wybór rozwiązań! Nowoczesne hokery z metalowymi podstawami, obite skórą, uniwersalne hokery drewniane, czy też designerskie hokery na jednej nodze.

Hokery w kuchni i salonie

Hokery to częsty widok w dużych, przestronnych kuchniach z wyspą i barkiem, w tym w kuchniach otwartych na salon lub jadalnię.

Krzesła barowe i hokery do wyspy muszą oczywiście pasować do siebie stylistycznie, a także pod względem wysokości. Jeśli chcesz umieścić wysokie krzesła przy wyspie, pamiętaj, aby przy jej projektowaniu pozostawić odpowiednią, wolną przestrzeń na nogi. Hokery przy barku i wyspie tworzą dodatkowe miejsce do przygotowywania i spożywania posiłków, jak i wspólnych rozmów. Najczęściej popija się przy nich kawę, zjada szybki lunch lub lekką kolację.

Wiele osób lubi wykorzystywać wyspę lub barek w kuchni również do pracy przy komputerze. Do tego zadania przyda Ci się wygodny hoker z oparciem, pokryty miękkim obiciem.

Ile miejsca na hokery?

W zależności od tego, jaką przestrzenią dysponujesz, przy wyspie lub barku ustawia się obok siebie najczęściej dwa, trzy lub maksymalnie cztery krzesła. Ile miejsca na hokery jest potrzebne? Rekomenduje się, aby dla jednej osoby zostawić ok. 60 cm szerokości blatu, w przypadku hokerów o standardowej szerokości siedziska wynoszącej 40-45 cm.

Klasyczna, biała kuchnia z wyspą i hokerami.

Na komfort użytkowania wpływa oczywiście również odległość między siedziskiem a blatem. Powinna wynosić ona ok. 25-30 cm. Przyjmując, że wysokość barku wynosi przeważnie 110-120 cm, wysokość krzeseł barowych to ok. 80-90 cm. Niższe są natomiast wyspy, mające najczęściej ok. 80-90 cm.

Hokery w małej kuchni

Hokery doskonale radzą sobie także na mniejszych przestrzeniach, w niewielkich kuchniach w bloku, jak i wtedy, gdy chcemy zaoszczędzić przestrzeń na jadalnię. Jeśli nie możesz pozwolić sobie na wstawienie do kuchni stołu, zastąp go przedłużanym lub mocowanym do ściany, składanym blatem. Do takiego stołu pasować będą właśnie wyższe hokery! W wyjątkowo małych kuchniach wybierz hokery bez oparcia, które w każdej chwili schowasz pod wyższym blatem.

Alternatywą dla stolika może być ponadto wspomniany już aneks kuchenny z barkiem. W takiej sytuacji hokery znajdą się na pograniczu kuchni i części dziennej, co wymaga dopasowania ich do stylistyki obu tych pomieszczeń.