Stół w małej kuchni – jakie mamy możliwości?

Mówiąc o małej kuchni, najczęściej poruszane tematy dotyczą tego, w jaki sposób rozplanować mającą znaleźć się tam zabudowę. To w końcu sprawa kluczowa, przesądzająca o funkcjonalności całego wnętrza! My dzisiaj skupimy się jednak na nieco innym zagadnieniu – stoliku do małej kuchni! Czy taki mebel ma w ogóle sens w niedużym wnętrzu? A jeżeli tak, to na jakie rozwiązania możemy sobie pozwolić? Przekonajmy się!

Stół w małej kuchni – czy warto?

Z całą pewnością tak! Mimo że obecnie do spożywania posiłków coraz to częściej wybieramy inne miejsca, nie warto rezygnować ze stolika również w kuchni. Chociażby najmniejszego! Oczywiście, jeżeli miałoby się to odbywać kosztem utraty funkcjonalności tego wnętrza, czy trudnościami w poruszaniu się po nim, wtedy nie próbujmy na siłę upchać go do naszego pomieszczenia. Jeżeli jesteśmy natomiast w stanie wygospodarować wolny kąt na zgrabny model stolika, gwarantujemy, że jego obecność zostanie doceniona w wielu momentach.

Kiedy warto zdecydować się na stolik w małej kuchni? Przede wszystkim wtedy, gdy mamy małe dzieci. Spożywanie posiłków w kuchni w ogromnym stopniu ułatwia zachowanie porządku w całym domu. Na pewno wielu z nas boryka się z problemem wszechobecnych szklanek, miseczek, czy brudnych talerzy. Jeżeli posiłki będą spożywane w kuchni, wtedy też nikt nie będzie wynosił naczyń poza ten pokój. Nie grozi to ponadto zabrudzeniem kanapy w salonie, czy dywanu w sypialni. Jedzenie przy stole w kuchni ogranicza popularny w ostatnim czasie nawyk spożywania posiłków w pośpiechu, na kanapie, przed telewizorem, czy komputerem. Stół w kuchni to również przyjemne miejsce na poranną kawę lub krótką rozmowę z przyjaciółką, która akurat wpadła w odwiedziny.

Co, jeżeli nie stolik? Rozwiązania do małej kuchni

Mała kuchnia wymaga sprytnych i przemyślanych rozwiązań. Jej aranżacja czasami wiąże się dlatego z koniecznością sprostania wielu wyzwaniom. Jednym z nich jest wygospodarowanie miejsca na stolik. Jakie mamy w tym zakresie możliwości?

Klasyczny stolik, tyle że mniejszy

To pierwszy, podstawowy wariant. Niewielki, zgrabny stolik dla dwóch, maksymalnie 4 osób. Takie rozwiązania oferuje każdy sklep z meblami, również internetowy sklep meblowy. Sprawdzi się przede wszystkim w sytuacji, gdy nasza kuchnia ma układ litery „L” lub jednorzędowy.

Może być to zarówno stolik okrągły, jak i prostokątny lub kwadratowy. Standardowy lub wyższy – barowy. Rozkładany albo klasyczny. Wszystko zależy od tego, na jakie możliwości pozwala nam wnętrze. Zaletą stolików kwadratowych i prostokątnych jest to, że możemy maksymalnie dosunąć je do jednej ściany. W ten sposób dodatkowo zaoszczędzimy miejsce.

Przedłużony blat roboczy

Alternatywą dla standardowego, małego stolika jest przedłużenie blatu roboczego, który na pewnym odcinku posłuży jako stolik. Oczywiście w takim układzie pod blatem nie umieszcza się szafek. Z reguły takie miejsce wyznacza się w wąskich kuchniach pod oknem. Czasami spotkamy się z nim również na jednej ze ścian. Ten rodzaj „stolika” wciąż może być także wykorzystywany jako klasyczny blat do przyrządzania potraw. Pozostawiona na nogi wnęka pozwoli jednak na jego inne przeznaczenie –  spożywanie posiłków. Właśnie pod tą wnęką możemy ponadto przechowywać krzesła.

Blat rozkładany

Jeżeli cenimy elastyczność, na pewno zwrócimy uwagę na blaty rozkładane, mocowane do ściany. Takie stoliki najczęściej wykonuje się na zamówienie, dlatego mamy możliwość dokładnego wyboru ich rozmiarów i stylistyki. Tego rodzaju blat przez większość dnia może pozostawać złożony, na co pozwalają specjalne mechanizmy i zaczepy, które utrzymają go w odpowiedniej pozycji. Gdy zechcemy zjeść posiłek, wystarczy go rozłożyć i dostawić krzesła. Dzięki temu kuchnia w codziennym użytkowaniu pozostanie możliwie jak najbardziej wygodna i przestronna. Składane blaty stanowią także świetną alternatywę dla biurka, jeżeli nie potrafimy wygospodarować w domu lub mieszkaniu miejsca na standardowy model.