Czy warto rezygnować z górnych szafek w kuchni?

Kuchnia bez górnych szafek to układ, z którym coraz to częściej możemy spotkać się nie tylko we wnętrzach nowoczesnych, ale i tradycyjnych. Rezygnacja z górnej zabudowy nie musi oznaczać rezygnacji z utraty funkcjonalności tego pomieszczenia, czy problemów z przechowywaniem. Wszystko zależy głównie od naszego indywidualnego pomysłu!

Kiedy warto zdecydować się na kuchnię bez górnych szafek?

Przede wszystkim wtedy, gdy pragniemy nadać naszej kuchni lekkości, a także wizualnie nieco ją powiększyć. Wolna przestrzeń nad blatem wywoła właśnie taki efekt. Kuchnia bez górnych szafek będzie dlatego świetnym wyborem we wnętrzach małych lub wąskich. Oczywiście nie w każdym przypadku. Jeśli niewielka kuchnia ma służyć wieloosobowej rodzinie, brak dodatkowych szafek z pewnością okaże się uciążliwy. Gdy jednak z kuchni korzystać będzie wyłącznie jedna lub dwie osoby, warto rozważyć zrezygnowanie z górnej zabudowy.

Nowoczesna, biała kuchnia bez górnych szafek z wyspą.

Kuchnia bez górnych szafek to również doskonałe rozwiązanie w kuchniach otwartych na salon (m.in. kuchnia bez górnych szafek z wyspą),  gdzie pozwala stworzyć spójną, harmonijną kompozycję. Meble do takiego wnętrza oferuje internetowy sklep meblowy.

Z górnych szafek w kuchni często rezygnuje się ponadto w pomieszczeniach zlokalizowanych na poddaszu ze skosami. Jeśli nie możemy pozwolić sobie na drogą zabudowę na wymiar, która wypełni i dopasuje się do kłopotliwych przestrzeni, wystarczy, że pozbawimy naszą kuchnię na poddaszu górnego poziomu.

Na kuchnię bez górnych szafek możemy zdecydować się zarówno wtedy, gdy urządzamy kuchnię nowoczesną, jak i wtedy, gdy będzie to wnętrze o tradycyjnej stylistce. Tego rodzaju zabudowa pasuje także do wystroju skandynawskiego, angielskiego, rustykalnego, glamour, czy loft.

Kuchnia bez górnych szafek – co na ścianę?

Czarna kuchnia bez górnych szafek z półkami i relingiem. W niektórych przypadkach rezygnacja z górnych szafek w kuchni oznacza brak jakiejkolwiek zabudowy w tym miejscu i pozostawienie pustej przestrzeni nad blatem. Czasami jednak górna zabudowa jest zastępowana przez inny rodzaj mebli. Na takie rozwiązanie możemy zdecydować się zarówno ze względów estetycznych, jak i użytkowych – gdy potrzebujemy dodatkowego miejsca do przechowywania.

Odpowiadając zatem na pytanie: „Kuchnia bez górnych szafek – co na ścianę?”, najczęstszym wyborem są w takich przypadkach zwykłe… półki. Klasyczne, otwarte półki o mniej lub bardziej designerskiej i ciekawej formie. Nadają się one znakomicie do przechowywania zastawy stołowej i zamkniętych w estetycznych pojemniczkach przypraw lub sypkiej żywności. Dodatkowe półki pełnią funkcję praktyczną, zwiększając przestrzeń do przechowywania. Jednocześnie stają się także ciekawym elementem wystroju, który może nadać naszej kuchni zupełnie innego, świeżego i oryginalnego charakteru!

Nad blatem roboczym w kuchni bez górnych szafek może znaleźć się ponadto reling kuchenny. Idealne miejsce do przechowywania przyborów do gotowania, takich jak łyżki cedzakowe, chochle, łopatki, a ponadto ziół w doniczkach.

Jak oświetlić blat roboczy w kuchni bez górnych szafek?

Gdy rozważamy kuchnię bez górnych szafek, jedną z wątpliwości, która pojawi się na etapie jej aranżacji, będą sprawy związane z oświetleniem blatu roboczego. Przy standardowym układzie oświetlenie to jest najczęściej ukryte pod górną zabudową. Tutaj jednak nie mamy takiej możliwości. Do oświetlenia blatu roboczego przy braku górnych szafek najlepiej nadają się umieszczone punktowo, w równej odległości nad tą powierzchnią spoty sufitowe. Ogromne możliwości da nam ponadto oświetlenie szynowe i zgrabne lampy (reflektory) wiszące, zwłaszcza gdy nasza kuchnia jest pomieszczeniem wysokim.