Kuchnia na poddaszu – jak zaplanować kuchenną zabudowę?

Aranżacja kuchni najczęściej nie należy do zadań prostych, ponieważ nie mamy tu tak dużej dowolności, jak przy urządzaniu salonu, czy sypialni. Wyzwanie te staje się jeszcze większe, gdy musimy zaprojektować kuchnię na poddaszu ze skosami! Jak poradzić sobie z taką przestrzenią?

Kuchnia na poddaszu może być mniej lub bardziej funkcjonalna, tj. łatwiejsza lub trudniejsza w aranżacji. Najwięcej będzie zależeć tu od wysokości ścianki kolankowej, kąta nachylenia dachu, a także tego, czy skosy występują tylko po jednej stronie, czy może po dwóch. Oczywiście nigdy nie zapominamy również o dostępnym metrażu. Wracając do samej ścianki kolankowej, im będzie ona wyższa, tym lepiej, ponieważ na wyższej wysokości znajdzie się wtedy dach oraz skosy. 80 cm-100 cm – właśnie taka wysokość ścianki kolankowej pozwala z reguły na stworzenie funkcjonalnego wnętrza. Może być ona jednak o wiele wyższa.

Kuchnia na poddaszu – jakie meble będą pasować do wnętrza ze skosami?

Myśląc o wnętrzu ze skosami, naszą uwagę z pewnością przykuwają od razu meble na wymiar. Nie jest to jednak jedyna możliwość! Warto pamiętać, że na takie meble czeka się najczęściej kilka tygodni, czasami nawet miesięcy! Nie należą ponadto do rozwiązań tanich. Zamiast nich możemy zdecydować się na równie praktyczne i ergonomiczne meble kuchenne modułowe, dostępne od ręki w internetowym sklepie meblowym. Oczywiście, jeżeli ścianka kolankowa w kuchni na poddaszu jest wyjątkowo niska, wtedy też na lepsze zagospodarowanie tej przestrzeni pozwoli nam zabudowa wykonywana pod indywidualne zamówienie. W innych przypadkach mnóstwo ciekawych rozwiązań znajdziemy właśnie w kolekcjach systemowych!

Niewielka kuchnia na poddaszu z wyspą.

 

Kuchnia pod skosami a ustawienie zabudowy

W kuchni na poddaszu, w zależności od układu i wielkości tego wnętrza, podobnie jak w standardowej kuchni, możemy zdecydować się na zabudowę jednorzędową, dwurzędową, zabudowę w kształcie litery „U”, czy „L”. Z barkiem lub wyspą.

O ile jednak we współczesnych kuchniach dominuje dwupoziomowy ciąg szafek, o tyle we wnętrzu ze skosami czasami lepszym rozwiązaniem będzie tylko jeden, dolny poziom. Jak zwykle zadecyduje o tym przede wszystkim wysokość ścianki kolankowej i wielkość pomieszczenia. W mniejszych kuchniach na poddaszu najpewniej nie będziemy chcieli rezygnować z dodatkowej zabudowy do przechowywania.

Nowoczesna kuchnia z półkami zamiast górnej zabudowy.

W miejscu łączenia ścianki kolankowej z połacią dachu, czyli w najniższym punkcie, zamiast klasycznych szafek kuchennych zastosujmy zwykłe, otwarte półki! Dzięki temu uda się nam zagospodarować tę przestrzeń, bez utraty miejsca do przechowywania. W kuchniach ze skosami górna zabudowa bardzo często przyjmuje również konstrukcję schodkową, niejako pnącą się do góry, do najwyższego punktu. Powstałe wtedy wnęki nie powinny być dla nas jednak problemem! Również i te miejsca warto wykorzystać do przechowania np. słojów z sypką żywnością.

Miejsce pod ścianką kolankową możemy przeznaczyć także na stół. Zarówno standardowy, jak i stanowiący przedłużenie blatu roboczego.

Kuchnia pod skosem – ustawienie sprzętów kuchennych

Ze sprzętów, które będą mogły znaleźć się pod skosami lub przy ściance kolankowej, możemy wskazać przede wszystkim zlewozmywak, zmywarkę oraz piekarnik. Zlewozmywak i piekarnik warto umieścić również pod oknem dachowym. Zawsze zwracajmy przy tym uwagę na to wysokość i kąt nachylenia dachu. O ile chwilowe pochylanie, garbienie się, aby wstać, czy usiąść nie jest dla nas męczące, o tyle długotrwałe przyjmowanie takiej postawy podczas mycia lub smażenia nie będzie dobre dla naszego zdrowia.

Płyta grzewcza w kuchni na poddaszu.

Z oczywistych względów pod skosami nie będzie mogła stanąć standardowa lodówka. W miejscu tym nie ustawimy ponadto płyty grzewczej, ponieważ nad palnikami musi znaleźć się również miejsce na okap.