Szkło między szafkami w kuchni – czy warto?

Jednym z etapów projektowania każdej kuchni jest wybór rodzaju pokrycia, jakie znajdzie się pomiędzy dwoma rzędami szafek. Od lat prym wiodą w tym zakresie płytki, jednak nie są one naszą jedyną możliwością. We współczesnych aranżacjach między szafkami coraz to częściej pojawiają się szyby kuchenne. Jakie zalety ma takie rozwiązanie i kiedy warto się na nie zdecydować?

Szkło między szafkami – jak dopasować je do wystroju kuchni?

Szkło między szafkami w kuchni będzie pasować do wielu aranżacji, dlatego możemy pozwolić sobie na nie w różnie urządzonych wnętrzach. Szczególnie dobrze prezentuje się w kuchniach nowoczesnych i industrialnych, jednak bez problemu dopasujemy je także do kuchni glamour, nowojorskich, czy modern classic. Jest to natomiast mniej popularny wariant w stylistyce skandynawskiej, rustykalnej i boho, gdzie królują cegiełki, płytki i drewno.

Wybierając szkło między szafki, zawsze powinniśmy brać pod uwagę wybarwienie i charakter posiadanych mebli, a także efekt, jaki chcemy osiągnąć. Mamy w tym zakresie dużo możliwości! Gdy chcemy nadać naszej kuchni minimalistycznego charakteru, zdecydujmy się na szybę w takim samym kolorze, co meble. Jeżeli jednak pragniemy przełamać stonowany i jednolity charakter frontów kuchennych, postawmy na szybę w kontrastowym kolorze lub… wzorach! Tak, szklane panele mogą wprowadzić do naszej aranżacji powiew morskiej bryzy, zapach polnych kwiatów, czy szum lasu. I wiele innych!

czerwone szkło między szafkami w kuchni

Szkło między szafkami w kuchni nie w każdym przypadku musi jednak odpowiadać rodzajowi wykończenia naszych mebli. Gdy wybraliśmy meble w wysokim połysku, być może warto nieco „uspokoić” je matowym szkłem między szafkami? Lub odwrotnie – matowe fronty ożywić połyskującą, elegancką taflą! Jeżeli wciąż nie wiemy, na jakie meble się zdecydować, w internetowym sklepie meblowym czeka na nas mnóstwo inspiracji.

Wady i zalety szkła między szafkami w kuchni

Zalet szkła między szafkami w kuchni jest wiele. To przede wszystkim nietuzinkowy, oryginalny element wystroju, który wprowadzi do środka powiew świeżości. Będzie stanowić wspaniałą alternatywę dla opatrzonych już ściennych kafelek.

Szyby kuchenne występują również w ogromnej liczbie odsłon, dlatego są w stanie całkowicie odmienić kuchenną aranżację. Poza gładkimi, jednolitymi taflami, oferowane dziś panele ze szkła mogą zostać przyozdobione dowolnym motywem – kwiatami, drzewami, wzorami abstrakcyjnymi, imitacją różnych struktur i materiałów, a nawet panoramą miasta.

szkło imitacja marmuru pomiędzy szafkami w kuchni

Dlaczego jeszcze warto zdecydować się na takie wypełnienie przestrzeni pomiędzy szafkami? Ponieważ połyskujące szkło optycznie powiększy także naszą przestrzeń. Nada jej lekkości, harmonii. Sprawi, że kuchnia będzie wyglądać elegancko i przytulnie. Gdy chcemy, aby wizualnie nasze wnętrze zwiększyło się o kilka metrów, najlepszym wyborem będą białe lub kremowe gładkie szyby w połączeniu z jasnymi meblami.

Mimo wielu niezaprzeczalnych zalet, jakie mają do zaoferowania szyby kuchenne pomiędzy szafkami, nie jest to niestety rozwiązanie bez wad. Wśród największych niedogodności związanych z ich użytkowaniem wskazuje się przede wszystkim zwiększoną podatność na zabrudzenia. Na szklanej tafli różnego rodzaju plamy z sosów i tłuszczu, zacieki z wody, czy odciski palców rzucają się w oczy w większym stopniu. Jeżeli chcemy więc, aby szkło każdego dnia zachwycało swoim pięknym i stylowym wyglądem, będzie wymagać to od nas częstszej pielęgnacji. W miejscach szczególnie narażonych na zabrudzenia, czyli nad zlewem i płytą grzewczą warto stosować pomocniczo folię polipropylenową – specjalną warstwę zabezpieczającą, która ogranicza powstawanie i widoczność zabrudzeń.

białe szkło w kuchni między szafkami

Jakie szkło między szafkami wybrać?

W związku z tym, że kuchnia to miejsce, w którym panują specyficzne i zmienne warunki, wymaga z naszej strony odpowiednich rozwiązań. Narażenie na wysokie temperatury, parę, czy wilgoć powoduje, że materiały niskiej jakości po krótkim czasie mogą tracić swój wygląd i właściwości. Jako szkło między szafkami w kuchni najlepiej sprawdza się szkło hartowane. Wyjątkowo trwałe, solidne, odporne na uszkodzenia i czynniki zewnętrzne. Szkła niższej klasy to natomiast szkło typu float oraz szkło zbrojone.