
Jednym z etapów projektowania każdej kuchni jest wybór rodzaju pokrycia, jakie znajdzie się pomiędzy dwoma rzędami szafek. Od lat prym wiodą w tym zakresie płytki, jednak nie są one naszą jedyną możliwością. We współczesnych aranżacjach między szafkami coraz to częściej pojawiają się szyby kuchenne. Jakie zalety ma takie rozwiązanie i kiedy warto się na nie zdecydować?
Szkło między szafkami – jak dopasować je do wystroju kuchni?
Szkło między szafkami w kuchni będzie pasować do wielu aranżacji, dlatego możemy pozwolić sobie na nie w różnie urządzonych wnętrzach. Szczególnie dobrze prezentuje się w kuchniach nowoczesnych i industrialnych, jednak bez problemu dopasujemy je także do kuchni glamour, nowojorskich, czy modern classic. Jest to natomiast mniej popularny wariant w stylistyce skandynawskiej, rustykalnej i boho, gdzie królują cegiełki, płytki i drewno.
Wybierając szkło między szafki, zawsze powinniśmy brać pod uwagę wybarwienie i charakter posiadanych mebli, a także efekt, jaki chcemy osiągnąć. Mamy w tym zakresie dużo możliwości! Gdy chcemy nadać naszej kuchni minimalistycznego charakteru, zdecydujmy się na szybę w takim samym kolorze, co meble. Jeżeli jednak pragniemy przełamać stonowany i jednolity charakter frontów kuchennych, postawmy na szybę w kontrastowym kolorze lub… wzorach! Tak, szklane panele mogą wprowadzić do naszej aranżacji powiew morskiej bryzy, zapach polnych kwiatów, czy szum lasu. I wiele innych!
Szkło między szafkami w kuchni nie w każdym przypadku musi jednak odpowiadać rodzajowi wykończenia naszych mebli. Gdy wybraliśmy meble w wysokim połysku, być może warto nieco „uspokoić” je matowym szkłem między szafkami? Lub odwrotnie – matowe fronty ożywić połyskującą, elegancką taflą! Jeżeli wciąż nie wiemy, na jakie meble się zdecydować, w internetowym sklepie meblowym czeka na nas mnóstwo inspiracji.
Wady i zalety szkła między szafkami w kuchni
Zalet szkła między szafkami w kuchni jest wiele. To przede wszystkim nietuzinkowy, oryginalny element wystroju, który wprowadzi do środka powiew świeżości. Będzie stanowić wspaniałą alternatywę dla opatrzonych już ściennych kafelek.
Szyby kuchenne występują również w ogromnej liczbie odsłon, dlatego są w stanie całkowicie odmienić kuchenną aranżację. Poza gładkimi, jednolitymi taflami, oferowane dziś panele ze szkła mogą zostać przyozdobione dowolnym motywem – kwiatami, drzewami, wzorami abstrakcyjnymi, imitacją różnych struktur i materiałów, a nawet panoramą miasta.
Dlaczego jeszcze warto zdecydować się na takie wypełnienie przestrzeni pomiędzy szafkami? Ponieważ połyskujące szkło optycznie powiększy także naszą przestrzeń. Nada jej lekkości, harmonii. Sprawi, że kuchnia będzie wyglądać elegancko i przytulnie. Gdy chcemy, aby wizualnie nasze wnętrze zwiększyło się o kilka metrów, najlepszym wyborem będą białe lub kremowe gładkie szyby w połączeniu z jasnymi meblami.
Mimo wielu niezaprzeczalnych zalet, jakie mają do zaoferowania szyby kuchenne pomiędzy szafkami, nie jest to niestety rozwiązanie bez wad. Wśród największych niedogodności związanych z ich użytkowaniem wskazuje się przede wszystkim zwiększoną podatność na zabrudzenia. Na szklanej tafli różnego rodzaju plamy z sosów i tłuszczu, zacieki z wody, czy odciski palców rzucają się w oczy w większym stopniu. Jeżeli chcemy więc, aby szkło każdego dnia zachwycało swoim pięknym i stylowym wyglądem, będzie wymagać to od nas częstszej pielęgnacji. W miejscach szczególnie narażonych na zabrudzenia, czyli nad zlewem i płytą grzewczą warto stosować pomocniczo folię polipropylenową – specjalną warstwę zabezpieczającą, która ogranicza powstawanie i widoczność zabrudzeń.
Jakie szkło między szafkami wybrać?
W związku z tym, że kuchnia to miejsce, w którym panują specyficzne i zmienne warunki, wymaga z naszej strony odpowiednich rozwiązań. Narażenie na wysokie temperatury, parę, czy wilgoć powoduje, że materiały niskiej jakości po krótkim czasie mogą tracić swój wygląd i właściwości. Jako szkło między szafkami w kuchni najlepiej sprawdza się szkło hartowane. Wyjątkowo trwałe, solidne, odporne na uszkodzenia i czynniki zewnętrzne. Szkła niższej klasy to natomiast szkło typu float oraz szkło zbrojone.