Sposoby na wąską kuchnię

Wąskie, a przy tym długie pomieszczenia bywają problematyczne. W mieszkaniach w bloku i kamienicy problem ten dotyczy najczęściej przedpokoju oraz właśnie tytułowej kuchni. O ile przedpokój jest głównie pomieszczeniem przechodnim, w którym nie spędzamy czasu, o tyle w przypadku kuchni sprawy mają się nieco inaczej. Priorytetem w wąskiej kuchni pozostaje to, aby była ona funkcjonalna i wygodna. Musimy ponadto wygospodarować w niej miejsce na całe niezbędne wyposażenie. Jak zatem to zrobić?

Kolorystyczne sztuczki na poszerzenie wąskiej kuchni

Małe lub wąskie pomieszczenia wymagają stosowania pewnych trików, które wizualnie są w stanie nieco zmienić ich proporcje. Zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku doskonale sprawdzają się jasne kolory. Zwiększają one wrażenie przestrzeni, nadają lekkości i przytulności. Zasada jest prosta – jasne barwy powiększają, a ciemne pomniejszają. Niekoniecznie musi to jednak oznaczać, że nasza kuchnia powinna zostać urządzona od podłogi aż po sufit w bieli. Z całą pewnością warto natomiast rozważyć zakup białej zabudowy, np. w połysku, czy też wybrania beżowych, ecru lub jasnoszarych farb na ścianę. Ciemniejsze akcenty wprowadzimy do wnętrza, wykorzystując do tego np. blat roboczy i podłogę.

Aby dodatkowo optycznie nie pogłębiać wąskości naszego wnętrza, na dłuższych ścianach nie stosujmy poziomych pasów, czy to w postaci tapety, czy paneli. Jeśli chcemy wprowadzić ten motyw, wybierzmy pasy w ułożeniu pionowym. W wizualnym skróceniu wnętrza pomagają ponadto kontrastowe zestawienia. Jasne barwy na dłuższych ścianach oraz ciemne na węższych. W ten sposób sprawimy, że nasze pomieszczenie będzie wydawało się szersze.

Podłoga w wąskiej kuchni

Jeżeli nasza kuchnia jest długa i wąska, nie bez znaczenia pozostaje także to, w jaki sposób ułożymy w niej podłogę. Jeśli zdecydujemy się na panele biegnące równolegle do dłuższych ścian, tylko pogłębimy ten efekt. W tym przypadku pokrycie podłogowe powinno zostać ułożone do nich prostopadle. Na wąskich przestrzeniach pamiętajmy ponadto, aby nie eksponować fug. Dotyczy to zarówno paneli, jak i kafelek. Podłoga powinna tworzyć jednolitą, gładką powierzchnię.

Jak ustawić szafki w wąskiej kuchni?

Pora na najważniejsze. Jak ustawić szafki w wąskiej kuchni? Dwa podstawowe układy to zabudowa:

  • Jednorzędowa – z reguły w wąskiej kuchni w bloku na krótszej ze ścian znajduje się okno. Przy zabudowie jednorzędowej przestrzeń ta pozostanie niezagospodarowana szafkami. Możemy wtedy zdecydować się na przedłużenie blatu roboczego. W ten sposób utworzymy wyższy stolik barowy do spożywania posiłków. Przy zabudowie jednorzędowej wygodne rozmieszczenie trzech głównych stref to zlokalizowanie zlewu pośrodku, a kuchenki i lodówki na dwóch krańcach ciągu szafek.
  • W kształcie litery „L” – tutaj miejsce pod oknem możemy przeznaczyć na zlew. Jeśli jednak zdecydowaliśmy się, aby pod oknem znalazły się szafki wyłącznie z blatem roboczym, zastosujmy rozmieszczenie sprzętów podobne jak w przypadku zabudowy jednorzędowej.

Jeżeli odległość pomiędzy przeciwległymi szafkami będzie wynosić minimum 120 cm lub więcej, możemy rozważyć zabudowę po obu stronach, wzdłuż dłuższych ścian lub w kształcie litery „U”. Poszukiwania kuchennej zabudowy warto rozpocząć od odwiedzenia internetowego sklepu meblowego.

W niektórych przypadkach zabudowa wąskiej kuchni wygląda tak, że wzdłuż jednej z szerszych ścian decydujemy się na zabudowę jednopoziomową. Na przeciwległej ustawiamy natomiast wysoki, sięgający sufitu ciąg szafek wraz z zabudowaną lodówką i piekarnikiem. Jest to również układ bezpieczny, ponieważ zachowane różnice w poziomach nie stwarzają ryzyka przytłoczenia i dodatkowego zawężenia przestrzeni. Takie zachodzi natomiast, gdy zdecydowalibyśmy się na wysoką, dwupoziomową zabudowę po obu stronach.