Jak utrzymać porządek w kuchni?

Nie ma co się oszukiwać – kuchnia to chyba jedyne takie pomieszczenie w domu, w którym utrzymanie porządku stanowi nie lada wyzwanie. A wszystko dlatego, że w kuchni przez cały czas coś się dzieje. Od samego rana do późnych godzin wieczornych. Nie powinno być to dla nas jednak wymówką, wytłumaczeniem. O porządek w kuchni trzeba dbać na miarę możliwości i czasu. Co zrobić, aby ułatwić sobie sprzątanie kuchni? Jak ograniczyć powstawanie w niej bałaganu?

Porządek w kuchni – wszystko zaczyna się od…

Organizacji! Organizacji nie tylko „siebie”, ale i samego wnętrza. Źle zaprojektowana kuchnia, w której brakuje nam miejsca na wszystkie posiadane naczynia, przybory i akcesoria najpewniej zawsze będzie sprawiała wrażenie zabałaganionej. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby podczas urządzania tego wnętrza, w szczególności najmniejszych pomieszczeń, nie rezygnować z dodatkowych szafek. Im więcej rzeczy będziemy w stanie w nich schować, zamiast pozostawiać je na blacie, tym łatwiej będzie nam utrzymać porządek. Zróbmy zatem wszystko, aby na co dzień nie trzymać na widoku garnków, patelni, czy na przykład suchej żywności w pojemnikach i pudełkach.

Blat roboczy powinien pozostawać możliwie jak najbardziej pusty, gwarantując przestrzeń potrzebną do przygotowywania posiłków. Pamiętajmy, że im więcej rzeczy znajdzie się na nim, tym też więcej czasu będziemy potrzebować na jego posprzątanie.

Biała, elegancka kuchnia z wyspą.

Tutaj powstaje jednak kolejne zagrożenie – bałaganu w szafkach. Nie jest rzadkością sprzątanie powierzchowne, tj. takie, w którym na pierwszy rzut oka pokój wygląda na czysty, jednak gdy tylko otworzymy szafki, komody… Problem ten nie dotyczy oczywiście wyłącznie kuchni!

Aby zachować porządek w kuchennych szafkach, sięgajmy przede wszystkim po:

  • organizery na sztućce, przybory i przyprawy
  • pojemniki, kosze na suchą, sypką żywność i owoce
  • specjalne systemy ułatwiające przechowywanie garnków, patelni, pokrywek

W małych kuchniach rekomendujemy również zagospodarowanie przestrzeni nad blatem. Może być to reling kuchenny, na którym na haczykach powiesimy liczne przybory, czy zioła w doniczkach. Drugą możliwością jest panel magnetyczny na często używane noże, otwieracze lub innego rodzaju akcesoria ze stali. Tego typu sprytne i pomocne rozwiązania do kuchni czekają na nas w internetowym sklepie meblowym.

Bardzo ważnym, a przy tym nierzadko problematycznym miejscem w kuchni, jest także zlew kuchenny. Również i w tym przypadku powinniśmy zadbać o dobrą organizację przestrzeni wokoło. Pomogą nam w tym estetyczne organizery na gąbki, szczotki, czyściki i butelki z płynem, a ponadto suszarki do naczyń.

Nowoczesna, zamknięta kuchnia ze stołem i krzesłami.

Porządek w kuchni – dobre nawyki i systematyczność

Porządek w kuchni niestety nie zrobi się sam. Nawet bardzo dobra organizacja tej przestrzeni, duża ilość szafek, dodatkowych pojemników, czy organizerów, nie zastąpi konieczności regularnych porządków. W kuchni bardzo ważna jest systematyczność. Proste, zajmujące czasami tylko kilka minut czynności są w stanie zachować czystość naszej kuchni i uchronić ją przed niepożądanym, odstraszającym bałaganem.

Kuchnia tradycyjna z drewna.

Warto wypracować więc w sobie następujące, codzienne nawyki w postaci:

  • mycia naczyń po każdym posiłku lub bezpośredniego wkładania ich do zmywarki
  • czyszczenia zlewu i opróżniania sita
  • przecierania blatu i stołu po każdych przygotowaniach, zwłaszcza przy powstaniu plam z tłuszczu lub sosu, które szybko zasychają
  • wynoszenia i segregowania śmieci, co uchroni nas przed nieprzyjemnymi zapachami
  • mycia lub zamiatania podłogi

Dzięki tym kilku niewymagającym dużego wysiłku czynnościom wykonywanym każdego dnia, nasza kuchnia zawsze będzie gotowa na przyjęcie gości!

Pamiętajmy ponadto o regularnym sprawdzaniu zawartości kuchennych szafek i lodówki oraz wyrzucaniu przeterminowanych, nieświeżych produktów. W ten sposób od razu robimy sobie miejsce na nowe!