Zabudowa kuchenna w kształcie litery „U”

Zabudowa kuchenna w zależności od wielkości i układu pomieszczenia może przybierać różne formy. Jedną z nich jest popularny i preferowany przez wielu układ szafek w kształcie litery „U”. Na co zwrócić uwagę oraz o czym pamiętać, decydując się na ten rodzaj zabudowy?  

Układ „U” a kształt pomieszczenia

Zabudowę w kształcie litery „U” najczęściej kojarzymy ze stosunkowo przestronnymi kuchniami otwartymi lub na planie kwadratu. Jeśli jednak nasze pomieszczenie charakteryzuje się prostokątną formą, nie oznacza to, że nie możemy zastosować w nim tego rodzaju zabudowy. Powinniśmy jednak pamiętać o zachowaniu odpowiedniej odległości pomiędzy równoległymi rzędami szafek, która musi wynosić minimum 90 cm. Optymalny dystans to jednak 120 cm. W sytuacji, gdy odległość ta byłaby mniejsza niż minimalna, warto rozważyć inne, bardziej komfortowe i funkcjonalne ustawienie kuchennych mebli.

Przeważnie, decydując się na układ „U”, możemy zrezygnować z ciężkiej, górnej zabudowy, która w kuchniach o mniejszym metrażu często prowadzi do ich przytłoczenia. Trzy ciągi dolnych szafek w większości przypadków okazują się wystarczające do pomieszczenia wszystkich wykorzystywanych akcesoriów. Miejscem, w którym znajdziemy kuchenną zabudowę wraz z inspiracjami i sposobem jej rozmieszczenia, jest internetowy sklep meblowy.

Trójkąt roboczy w zabudowie w kształcie litery „U”

Zabudowa przypominająca literę „U” nie bez powodu uważana jest za najwygodniejszą i najbardziej funkcjonalną z dostępnych możliwości. Dostarcza dużo powierzchni roboczej, a przy tym pozwala na swobodne przemieszczanie się pomiędzy strefami. W tym miejscu pojawia się kolejny, ważny aspekt tego układu szafek, a mianowicie rozplanowanie głównych punktów pracy: mycia, gotowania i przechowywania żywności. Określa się je jako „trójkąt roboczy”. Zalecana odległość pomiędzy zlewozmywakiem a lodówką powinna wynosić 120-210 cm, natomiast pomiędzy lodówką a kuchenką 120-270 cm. Optymalny dystans pomiędzy zlewem a kuchenką to 120-210 cm.

W kuchniach, w których układ szafek został rozstawiony w kształt litery „U”, bardzo często zlewozmywak umieszcza się pod oknem. W takim przypadku kuchenka i lodówka powinny zostać ulokowane w bocznych ciągach szafek po jednej i drugiej stronie. Jeśli jednak zdecydowaliśmy się na ustawienie lodówki i kuchenki w jednej linii, pamiętajmy, aby oddzielić je blatem roboczym o szerokości minimum 40 cm.

Układ „U” z kuchenną wyspą

Rozwiązaniem chętnie łączonym z tym rodzajem zabudowy jest wyspa, tworząca elegancki i luksusowy charakter każdej kuchni. Aby nasza wyspa mogła spełniać swoją funkcję praktyczną, jej odległość od szafek powinna wynosić minimum 90 cm. Możemy wykorzystywać ją jako dodatkowy blat roboczy lub okazjonalny stół. Jeśli planujemy posiłkować się wyspą przy przyrządzaniu dań, blat powinien znajdować się na najdogodniejszej wysokości, wynoszącej ok. 90 cm. Z kolei, chcąc wygodnie usiąść przy niej na hokerze, najlepiej, aby wysokość ta liczyła ok. 110 cm.