Meble do kuchni w macie czy połysku? Jakie wybrać?

Jedną z decyzji, jaką będziemy musieli podjąć podczas urządzania nowej kuchni, jest wybór mających znaleźć się tam frontów. Staniemy przed dwiema możliwościami: mat lub połysk. Który z nich okaże się lepszy do naszego wnętrza, a przy tym w większym stopniu odpowiadający naszym potrzebom? Poznajmy bliżej wady i zalety poszczególnych rozwiązań.

Fronty matowe – charakterystyka

Fronty matowe w odróżnieniu od połysku są bardziej uniwersalne. Łatwo dopasujemy je do każdego przyjętego wystroju – nowoczesnego, klasycznego, skandynawskiego, czy rustykalnego. Co więcej, matowe wykończenia są również dostępne praktycznie przy wszystkich rodzajach materiałów: litym drewnie, płycie MDF, czy fornirze. Ich niewątpliwą zaletę stanowi ponadto spokój i ciepło, jakimi emanują. Matowe pokrycie kuchennej zabudowy wyróżnia się łagodnym charakterem, dlatego też w tak urządzonych wnętrzach łatwo uzyskać harmonię.

Jednym z kluczowych kryteriów wyboru rodzaju frontów jest ich skłonność do zabrudzeń oraz sposób czyszczenia. Jak sytuacja ta wygląda w przypadku matu? Główny element odróżniający w tym zakresie powierzchnie matowe od połyskujących to podatność na ślady palców. W przypadku frontów matowych będą one mniej widoczne, tym bardziej, gdy zdecydujemy się na tradycyjny system otwierania szafek. Pamiętajmy jednak, że wiele zabrudzeń kuchennych powstaje poprzez tłuszcz, który nie dość, że błyszczy, to również odbija światło. Wtedy też zarówno mat, jak i połysk nie ukryją tego rodzaju nieczystości.

Do czyszczenia frontów matowych najlepiej wykorzystać delikatnie wilgotną szmatkę z płynem lub środkiem do drewna, jeśli to właśnie z tego materiału wykonano naszą zabudowę. Pamiętajmy, aby podczas mycia szafek wykonywać ruch z góry do dołu.

Dla kogo fronty w połysku?

Wystrój nowoczesny to dzisiaj bardzo pożądany trend, a jednym z jego wyznaczników są właśnie fronty w połysku. Tego rodzaju rozwiązanie jest polecane w szczególności kuchniom o niedużym metrażu, z ograniczonym dostępem światła. Dzięki błyszczącym powierzchniom, które tworzą efekt lustra i odbijają światło, nasze wnętrza będą sprawiać wrażenie bardziej przestronnych. Połysk pomoże nam zatem wizualnie powiększyć dostępną przestrzeń oraz nadać jej lekkości. Zadba również o jej elegancki i nietuzinkowy charakter.

Tak wykończona zabudowa nie jest jednak na tyle uniwersalna, co fronty w macie. Doskonale komponuje się przede wszystkim ze stylistyką nowoczesną, minimalistyczną i glamour. Nie będzie natomiast pasować do kuchni skandynawskiej, rustykalnej, czy vintage. Jeśli wciąż poszukujemy idealnych frontów do swojej kuchni, odwiedźmy internetowy sklep meblowy.

Czy fronty w połysku są trudniejsze w utrzymaniu czystości niż matowe? Kiedyś mogliśmy spotkać się z takim przekonaniem, jednakże nie jest to założenie do końca słuszne. Kuchnia ze względu na swoje przeznaczenie to miejsce szczególnie narażone na różnego rodzaju zabrudzenia, dlatego też bez względu na to, jakie fronty posiadamy, powinniśmy dbać o ich regularną pielęgnację. To, jakimi właściwościami będą się one odznaczać, zależy nie tylko od samego rodzaju wykończenia, ale przede wszystkim jego jakości. W przypadku frontów w połysku do ich czyszczenia pod żadnym pozorem nie używajmy ostrych narzędzi oraz preparatów z alkoholem, acetonem, czy amoniakiem. Na frontach w połysku łatwiej zaobserwujemy również różnego rodzaju drobne rysy, defekty, czy niedociągnięcia. Będą one widoczne głównie za sprawą wpadającego do kuchni światła, które z jednej strony może podkreślić walory naszego wnętrza, z drugiej jednak ukazać jego mankamenty.