Kuchnia w ciemnych kolorach

Mimo że sterylna, lekka i czysta biel oraz jasne odcienie szarości są barwami ponadczasowymi i uniwersalnymi, możemy jednak zauważyć ich stopniowy przesyt. Coraz to częściej decydujemy się dzisiaj na odważniejsze, bardziej wyraziste rozwiązania wnętrzarskie, które nadadzą naszym pomieszczeniom naprawdę oryginalnego, nietuzinkowego charakteru. Jednym z nich jest kuchnia w ciemnych kolorach. Czy powinniśmy obawiać się takiego wystroju, czy wręcz przeciwnie – poważnie zastanowić się nad taką aranżacją?

Ciemna kuchnia – czy warto?

Lubimy ciemne kolory ubrań, samochodów, czy sprzętów RTV lub AGD. Nie zawsze jednak z równie dużym entuzjazmem podchodzimy do nich, gdy mowa o naszych wnętrzach. Czerń w aranżacji wnętrz wciąż budzi bowiem wiele emocji i obaw. Dla wielu z nas ciemne tonacje są równoznaczne z ponurą, przytłaczającą aurą, która w żadnym stopniu nie oddaje ciepła domowego ogniska. Często argumentem przeciwko zastosowaniu ciemnych kolorów bywa również to, że optycznie pomniejszą one przestrzeń oraz odbiorą jej lekkości i przestronności. Wcale nie musi tak jednak być, a kolory takie jak czerń, brąz, granat, czy grafit szybko udowodnią nam, jaki skrywają w sobie potencjał.

Jeśli pragniemy nadać naszym wnętrzom eleganckiego, wytwornego i nieszablonowego charakteru, a przy tym wprowadzić do środka powiew świeżości, ciemne barwy z pomogą nam w tym zadaniu jak żadne inne! Pamiętajmy jednak, że najlepsze efekty osiągniemy wtedy, gdy dodatkowo połączymy z je z funkcjonalnymi sprzętami AGD oraz wysokiej jakości materiałami o pięknym wyglądzie. Takimi jak szkło, naturalne kamienie, czy drewno.

Jak przemycić ciemne kolory do kuchni?

Ciemne kolory w kuchni wcale nie muszą wypełniać jej od podłogi aż po sam sufit. Możemy wprowadzić je do tego wnętrza na wiele różnych, mniej lub bardziej odważnych sposobów.

Jeśli interesują nas ciemne barwy, jednak wciąż nieco obawiamy się tego, czy aby na pewno przypadną nam do gustu, zacznijmy od ciemnego koloru ścian. To najbezpieczniejsza, a przy tym najtańsza ze wszystkich możliwości. Zamalowanie ciemnych ścian na inny odcień z pewnością okaże się dużo mniej wymagające i kosztowne niż wymiana wszystkich mebli, czy nowa posadzka.

Jeśli jednak jesteśmy gotowi na to, aby w naszej kuchni nastała ciemność, najlepszych efektów dostarczy nam ciemna zabudowa. Oferuje ją internetowy sklep meblowy.

Czym przełamać ciemne barwy? Jak nadać takiej aranżacji lekkości? Osoby, które obawiają się, że głębokie tonacje wizualnie pomniejszą, czy też przytłoczą ich kuchnię, mogą przełamać je:

  • szklanymi witrynami w szafkach,
  • ciemnymi frontami wykończonymi na wysoki połysk,
  • punktowym oświetleniem,
  • innymi, kontrastowymi barwami oraz materiałami (np. bielą, jasną szarością, pastelami, beżami),
  • bujną, zieloną roślinnością.

Łącząc różne rozwiązania z ciemną bazą, nasza kuchnia stanie się miejscem luksusowym, eleganckim, a przy tym prawdziwie funkcjonalnym.

Ciemna kuchnia nie tylko w czerni

Pamiętajmy również, że ciemne kolory to nie tylko czerń. Jest to także grafit, brąz, butelkowa zieleń, czy granat, dzięki którym zaaranżujemy naszą kuchnię na wiele sposobów.

Czerń oraz grafit są barwami, które doskonale prezentują się we wnętrzach o nowoczesnym stylu. Mogą zostać połączone z m.in. przeszkleniami, czy marmurową, białą posadzką z finezyjnym użyleniem.

Czerń stworzy także piękny duet z brązem. Elegancki, pełen klasy i szlachetności. Możemy połączyć czarne, matowe meble z brązowymi, o zróżnicowanej strukturze. Możemy także zestawić czerń z naturalnym drewnem. Sam ciemny brąz to natomiast idealna propozycja dla miłośników klasycznych, tradycyjnych aranżacji.

Jest również butelkowa zieleń oraz granat – tego typu kolory wspaniale prezentują się w kuchniach vintage, rustykalnych, a nawet skandynawskich. Z dodatkami bieli, beżu, czy drewna stworzą ciepły, klimatyczny wystrój o niebanalnym charakterze.